Zamana Aykırı Yazılar Necla Arat

tarafından
241
Zamana Aykırı Yazılar Necla Arat

Zamana Aykırı Yazılar Necla Arat, yeni kitap, Zamana Aykırı Yazılar Necla Arat kitap özeti, Zamana Aykırı Yazılar Necla Arat kitap konusu, Zamana Aykırı Yazılar Necla Arat kitap oku, Zamana Aykırı Yazılar
AKP ile yandaşlarının ortadan kaldırdıklarını övünerek söyledikleri “askeri vesayet”in (!) yerini apaçık bir şekilde “kindar dinsel vesayet” almıştır. Ayrıca muhafazakâr demokratlık gibi kendi içinde çelişkili bir kavram gündeme sokulmuştur. Oysa, “muhafazakârlık” ile “demokratlık” asla bağdaşmaz. “Ya muhafazakârsınızdır ya da demokrat. İkisi bir arada olmaz.”

Zamana-Aykiri-Yazilar_Necla Arat

… Kadına yönelik şiddete ilişkin artan farkındalık ve duyarlılıktan söz ediliyor ama her yüz kadınımızdan 39’u hâlâ “eşleri tarafından dövülmeyi normal” bulabiliyor. Bu oran, genç kızlarımızda yüzde 63’lere kadar çıkabiliyor.

… Laik Cumhuriyet’in kadınları, tarikat ve cemaatlere saygılarını ifade eden; Kur’an kurslarına yaş düzenlemesi kaldırılırken, 4+4+4 projesi ile lâik ulusal eğitim yok edilirken, kamu kuruluşlarına sözde “türban özgürlüğü” getirilirken susanları; 31 Ekim’de TBMM’ne meydan okunurken gerici AKP iktidarına can suyu verenleri; ayrıca “türbanın” Genel Kurula girmesini “Bir özgürlük meselesi ve demokrasi adına çok büyük bir kazanım olarak değerlendirip en üst kademeden “mutluluk duygularını” dile getirenleri asla bağışlamayacaktır.

… Türkiye’de yaşanan bu ve benzeri tüm çirkin olaylarda nedense hep ünlü ozanımız Ataol Behramoğlu’nun aşağıdaki dizelerini anımsıyorum:

Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum.

Harlı bir ateş gibi derinde yanan,

Haramilerin elinde bunalan…

Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum.

Zinciri altında kımıldayan,

Bitecek sanıldığı yerde başlayan