Yeni Kitap İrfan Gürkan Celebi Perdeyi Yar Tanıtımı

tarafından
265
Yeni Kitap İrfan Gürkan Celebi Perdeyi Yar Tanıtımı

HELE BİR OKUYUN BAKALIM
Kendisine perdeler aralandığı zaman, “Uşaklar Yazın” diyen Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi; sonradan da yanında bulunanlara, “Hele bir okuyun bakalım” dermiş. Alvarlı Efe’nin şiirinden esinlenerek İrfan Gürkan Çelebi’nin yeni tasavvuf kitabı Perdeyi Yâr Kaldırır çıktı!

İrfan Gürkan Celebi - PERDEYI-YAR
Cihan Dinar
Alvarlı Efe şiirlerini âşıkane, ârifane, âlimane ve mürşidane bir edayla söylemiş ve yazmıştır. Şiirleri; Yunus’tan, Fuzûlî’den ve Nâbî’den esintiler taşır. Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler yazan Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi’nin 700’den fazla şiiri vardır. Şiirlerinden bazıları Hülâsatü’l-Hakâyık ve Mektûbât-ı Hâce Muhammed Lütfi isimli kitaplarda yayımlanmıştır. Bütün meselesi ilim olan bu âlimin şiirleri günümüz insanında ne tür etkiler bırakabilir?
İrfan Gürkan Çelebi, yeni kitabına Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi’nin şiiriyle başlıyor ve okuyucularına doksan dokuz müjde veriyor. İnsan bütün hayatını ya insan-ı kâmil ya da esfel-i safilin olmak için yaşar diyor. Üstelik bunun arası, ortası, idare ederi de olmadığını söylüyor. Daha ne mi söylüyor? Buyurun yazarın okuyucularına seslenişine kulak verin:
“Biliyorum şaşkınsın! Her şey üzerine üzerine geliyor… Bütün dertler sanki hedefi bulan bir ok gibi seni kalbinden vuruyor! Güvendiğin dallar tek tek kırılıyor… Ümitlerin tükeniyor… Tebessümlerin içindeki fırtınayı saklamak için kayan yıldızlar gibi gamzelerinden kayıp kayıp düşüyor. Kendini toplamakla meşgulken, dağıldıkça dağılıyorsun. Yüreğindeki derin sızı bir yanardağ gibi seni hayattan ayırıyor! Sen, evet sen! Kendisini yapayalnız zanneden sen! Seni yeniden hayata döndürecek… Sıkıntılarını iç huzuruna, çaresizliğini ümide çevirecek… Doksan dokuz müjden var! Hayatın Sahibinden, hayatından bezdiğini zanneden sana! Nicedir unuttuğun mutluluğa adım adım yürümen için… Artık şaşmaz bir yol haritan var.”
Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi’nin erdem yolculuğundan esinlenerek kaleme alınan İrfan Gürkan Çelebi’nin yeni tasavvuf kitabına hazır mısınız?
Bir gün olur Perdeyi Yâr Kaldırır…