Uluslararası İlişkiler Meraklıları İçin İki Yeni Kitap

tarafından
35
Uluslararası İlişkiler Meraklıları İçin İki Yeni Kitap

Uluslararası İlişkiler Meraklıları İçin İki Yeni Kitap

Lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimine Uluslararası İlişkiler’de devam eden veya bu alanda başlamayı düşünen öğrenciler ve araştırmacılar için son altı ayda iki özel yayın çıktı. Uluslararası ilişkilere ilgi duyanların mutlaka kütüphanelerine koymaları gereken kitaplardan birisi uluslararası politik ekonomi ve realizm odaklıyken, öteki ise AB’nin dış politikası ve feminizm temalı…

Her ikisi de İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan yazarların kitapları tez, ödev ve benzer araştırmalar için kullanılabilir seviyede. Hem ders kitabı olarak hem de alana meraklıların literatürde son dönemde çıkan eserleri inceleyebilmeleri için bu iki kitabı sizlere tanıtmak istiyoruz.

Uluslararası Politik Ekonomi ve Realizm, Armağan Örki’nin kaleme aldığı ve Dora’dan çıkan bir kitap. Feminist Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Güvenlik Politikaları ise Sinem Yüksel Çendek imzasıyla Nobel’den piyasaya sürüldü. Yayınevleri ve içerikleri bakımında üstüne eğilmiş oldukları konular farklı olsa da, her iki kitabın da piyasadaki ücreti 20 TL civarında seyrediyor.

Uluslararası Politik Ekonomi ve Realizm, isminden de anlaşılacağı üzere alanda görece yeni olan UPE disiplinini temeline almış. Kitapta, realizm, liberalizm ve Marksizm ile beraber diğer realist görüşlere ağırlık verilerek UPE anlatılıyor. Bununla birlikte hem alana hem de konuya özgü kavramlar realist yaklaşım çerçevesinde ifade ediliyor. 1970’li yıllarda literatüre girmeyi başaran UPE’nin kapsamı ve amacı ile önceki süreçte ekonominin uluslararası ilişkilerdeki yeri ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Feminist Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Güvenlik Politikaları ise Türkçe literatürde feminizmi en başarılı şekilde ele alan eserlerden birisi. Kitapta feminizm konusu ayrıntılı olarak işlenmiş. Özellikle de uluslararası ilişkiler bağlamında feminizme dair her noktaya yer verilmiş. Kitap aynı zamanda AB’nin dış ve güvenlik politikalarını tarihsel süreçte sırasıyla ele almış. Bununla beraber, hem AB genel tarihinde hem de ortak dış ve güvenlik politikalarında olup biten feminizm açısından yorumlanmış.

Uluslararası Politik Ekonomi ve Realizm’in ISBN numarası 9786052471395 ve Feminist Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Güvenlik Politikaları’nın ise 9786057662903.