Sümerliler Türklerin Bir Koludur Muazzez İlmiye Çığ Yeni

tarafından
211
Sümerliler Türklerin Bir Koludur Muazzez İlmiye Çığ Yeni

Sümerliler Türklerin Bir Koludur Muazzez İlmiye Çığ Yeni, Sümerliler Türklerin Bir Koludur Muazzez İlmiye Çığ, Sümerliler Türklerin Bir Koludur, Sümerliler Türklerin Bir Koludur kitap özeti

Ünlü Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu çalışmasında, Türkler ile Sumerliler arasındaki kültür ve dil bağlantılarını bir araya getirerek “Sumerliler Türklerin Bir Koludur” diyor.
Çığın ilk kanıtı ortak adlar…

Sumerliler Turklerin Bir Koludur - Muazzez Ilmiye cig

Altay Dağlarının en yüksek noktasının adı, Üç Sumer Dağı. “Durun” hem Türkçede hem de Sumercede “yurt” demek. Sumercede “kur” Türkçede “kurgan” yeraltı demek. Sumercede “dingir” Türkçede “tengir” tanrı demek.

Sayılar da Türk-Sumer bağlantısına tanıklık ediyor… Sumerlilerde 7 dağ aşmak, 7 kapı geçmek, 7 kat gök, 7 tanrısal ışık, 7 ağaç, bu sayının önemini belgeliyor. Yazar; Tufan Efsanesi, Hıdrellez, Binbir Gece Masalları, Ergenekon, Bahar ve Yeniden Doğuş Bayramı, Dede Korkut Masalları, Cem Ayinleri ile de Türk-Sumer kültürel yakınlığını gözler önüne seriyor.

Ve kamuoyuna sesleniyor Muazzez İlmiye Çığ:

“Ben bir yol açtım. İsteyenler bu yolda yürüyerek tezimizin savunmasını yapar, onu daha ilerilere götürür, Batının gözüne sokar. Ben elimden geleni yaptım, kitabın gereken ilgiyi görmesi en büyük isteğim.”

Sayfa Sayısı: 280

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları