Stephenie Meyer Biyografi

tarafından
244
Stephenie Meyer Biyografi

Stephenie Meyer, 24 Aralık 1973, Hartford, Connecticut doğdu. Phoenix, Arizona”da yaşayan Meyer”ın Seth, Emily, Jacob, Paul ve Heidi adında 5 kardeşi daha vardı. Scottsdale, Arizana”da Chaparral Lisesi”ne giden Meyer, üniversiteyi Provo, Utah”daki Brigham Young Üniversitesi”nde okudu. 1995 yılında Edebiyat Fakültesi”nden derece ile mezun olan Meyer, mezun olmada bir yıl önce Arizona”da, Mormon Kilisesi”nde tanıştığı Pancho lakaplı Christian ile evlendi. Stephenie ve Christian”ın Gabe, Seth ve Eli adında üç oğlulları var.

Stephenie Meyer, daha önce yazmış olduğu The Host isimli bir romanı da olmasına rağmen, 2 Haziran 2003 gecesi görmüş olduğu bir rüyadan esinlenerek yazdığı Twilight serisi ile ünlendi. Meyer rüyasında, insan bir kız ve ona aşık olan ama aynı zamanda da onun kanına susamış olan bir vampiri görmüştü. Aslında, kitabın ilk 13 bölümünü oluşturan olayların kurgusunu tamamen rüyasında görmüştü. Meyer, rüyasını bir taslak haline getirdikten sonra üzerinde üç ay çalıştı ve romanı ortaya çıkardı.

Yazdığı romanı 27 yayınevine gönderen Stephenie Meyer, sadece Litttle, Brown And Company adlı yayınevinden olumlu bir yanıt alabildi. Kitapta bir umut gören yayınevi, Meyer ile 750.000 dolara, üç kitaplık bir anlaşma imzaladı. İlk kitap Twilight(Alacakaranlık) 2005 yılında raflarda yerini aldı.

O yıl Twilight sırasıyla; New York Times Gazetesi”nin Editörün Seçimi köşesinde bir numaraya oturdu, Publishers Weekly adlı haftalık dergi tarafından Yılın Kitabı ödülüne layık görüldü, Amazon.com tarafından Yılın Umut Vadedeni seçildi, Teen People”ın Hot List”inde aylarca kaldı ve Amerikan Kütüphaneciler Derneği tarafından Yılın Gençlik Kitabı ve Yılın İsteksiz Okuyucuları Ayaklandıracak Kitabı seçildi.

Kitap 5 kez üst üste, New York Times Bestseller listelerine girdi ve o yıl 20 dile çevrildi. Twilight”ın getirdiği başarıdan sonra sırasıyla; 2006 yılında NewMoon(Yeni Ay), 2007 yılında Eclipse(Tutulma) ve 2008 yılında da Breaking Dawn yayınlandı.

Seriyi 5. bir kitapla sonlandırmak isteyen Stephenie Meyer, serinin başlangıç kitabı olan Twilight(Alacakaranlık)”ı bir de Edward”ın perspektifinden yazmaya karar verdi. Midnight Sun adını verdiği projesi hazırlık aşamasında iken, ilk 12 bölümünün internete sızmasından dolayı Meyer, bu projeyi erteleme kararı aldı ve açığa çıkan bölümleri sitesinde yayınladı.

Stephenie Meyer, Twilight Saga The Offical Guide adını verdiği ve Twilight Serisi”nin tamamı için tamamlayıcı bir el kitabı, bir rehber özelliği taşıyacak olan kitabını piyasaya sürmek için ise 2009 yılını bekliyor.

Stephenie Meyer”ın Twilight Saga”sı bugün, tüm dünyada toplam 38 dile çevirilmiş halde bulunmakta.

Stephenie Meyer (24 Aralık 1973) Alacakaranlık serisi ile tanınan ABD”li yazardır. Otuz yedi farklı dile çevrilen Alacakaranlık romanları dünya çapında kırk iki milyondan fazla kopya sattı. Alacakaranlık romanının aynı adlı film uyarlaması ise 21 Kasım 2008”de gösterime girdi ve yaklaşık 380 milyon dolar hasılat elde etti. Meyer”in ayrıca The Host adlı bir bilim kurgu romanı da vardır.

Meyer USA Today tarafından 2008”de Yılın Yazarı seçildi. Alacakaranlık”ın en çok satan kitap olduğu 2008”de Meyer”in kitapları toplamda 22 milyon satarken yazar da o senenin birincisi oldu.

Twilight Saga”nın dördüncü kitabı Şafak Vakti (Breaking Down), aynı kategoride JK Rowling”in Ozan Beedle”ın Hikâyeleri adlı kitabı ile yarışıyor olsa da Britanya Kitap Ödülleri”nde en iyi çocuk kitabı seçildi.