Söyleşiler ve Konuşmalar Halil İnalcık

tarafından
288
Söyleşiler ve Konuşmalar Halil İnalcık

Söyleşiler ve Konuşmalar Halil İnalcık, Söyleşiler ve Konuşmalar Halil İnalcık kitap özeti, Söyleşiler ve Konuşmalar Halil İnalcık kitap konusu, Söyleşiler ve Konuşmalar Halil İnalcık oku, Söyleşiler ve Konuşmalar
Bu ciltle toplantılarda yaptığım konuşmalar, gazetecilerle röportajlar, bazı dergilerde çıkan yazılarımı toplamaya çalıştık. Söyleşi yaptığım kimseleri bulup kendilerinden izin istemek imkânını maalesef bulamadım, özür dilerim. Bazı söyleşi ve konuşmaların tarihlerini tespit edemedik. Belki yeni baskılar yapılana kadar dostların gözüne ilişir ve bana bildirmek lütfunda bulunurlarsa kendilerine minnettar olurum. Tabii her söyleşi ve konuşma, belli bir dinleyici kitlesine hitab etmektedir. Okuyucu bunların o zamanki koşullar altında ifade edildiğine dikkat etmelidir.

Söyleşi ve konferansların konuşma üslûbu tabii farklıdır, yazı halinde yayına hazırlarken bir çok yerde düzeltmeler yapılmıştır. Birde Türkçemiz üslûp ve kelime bakımından o kadar hızla değişiyor ki. Bazı kelimeleri bugünkü Türkçede yerleşmiş olanlarla değiştirdik. Okurlar bu cilt dışında kalmış söyleşi ve konuşmalar görürlerse lütfen beni uyarsınlar. Dostum Cem Küçük söyleşi ve konuşmaları ilk kez toplayıp bana getirdi, onları dikkatle okudum kelime ve ifadelerde atlamaları düzeltmeye, tamamlamaya çalıştım. Bu cildi kendisine borçluyuz.

Toplanan yazıları değerli öğrencim Emir Doğan, Birsen Çınar ve Ali Işık ile okuduk, düzeltmeleri yapmaya çalıştık. Kendilerine burada şükranlarımı ifade etmek isterim. Bu cilde girmeyen söyleşi ve konuşmaları ikinci cilt olarak yayınlamayı düşünmekteyiz.

Soylesiler_ve_Konusmalar_-_1_Cilt-Halil_Inalcik

Yazar: Halil İnalcık
Yayın Evi: Profil Yayıncılık
Türü: Söyleşi-Röportaj
Basım: Eylül 2013
Sayfa Sayısı: 464
ISBN: 9789759964375