Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş José Saramago Yeni Kitap

tarafından
418
Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş José Saramago Yeni Kitap

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş José Saramago Yeni Kitap, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş José Saramago Yeni, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş José Saramago, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş kitap özeti
olum_Bir_Varmis_Bir_Yokmus-José_Saramago
Adı bilinmeyen bir ülkede, dünya kuruldu kurulalı görülmemiş bir olay gerçekleşir: Ölüm, o güne kadar yerine getirdiği görevinden vazgeçer ve hiç kimse ölmez. Bir anda ülkeye dalga dalga yayılan sevinç çok geçmeden yerini hayalkırıklığı ve kaosa bırakır.

İnsanların ölmemesi zamanın durduğu anlamına gelmemektedir, ezeli bir yaşlılıktır artık onları bekleyen. Hükümetten kiliseye, sağlık kurumlarından ailelere, şirketlerden mafyaya kadar herkes ölümün ortadan kalkmasının getirdiği sonuçlarla mücadele etmek zorundadır. Ancak ölüm, beklenmedik bir kimlikle ve umulmadık duygularla insanların arasına geri döner.

Ölüm ve ölümsüzlük karşısında insanın şaşkınlığını, çelişkili tepkilerini ve ahlaki çöküşünü, edebi, toplumsal ve felsefi anlamda derinlikli bir biçimde işleyen José Saramago, geçici olanla ebedi olanı birbirinden ayıran kısa mesafenin meseli sayılacak Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş’u, başladığı gibi bitiriyor: “Ertesi gün hiç kimse ölmedi.”

Yayın Evi: Kırmızı Kedi Yayınevi
Türü: Edebiyat, Roman
Orijinal Adı: As Intermitências da Morte
Basım: Temmuz 2013
Sayfa Sayısı: 208
Çevirmen: Mehmet Necati Kutlu
ISBN: 9786054764457