Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul

tarafından
322
Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul

Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul, Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul kitap özeti, Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul kitap konusu, Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul kitap tanıtımı

Ölmeyi Bilen Adam, Türkiyenin yetiştirdiği büyük adamlardan birinin, Çağdaş Türk tiyatrosunun, sinemasının babası Muhsin Ertuğrulun yaşamına odaklanan bir anlatı, okurken edebî tatlar alacağınız bir biyografi. Genç kuşak öykücülüğümüzün önemli isimlerinden Ayşegül Çelik, çok sevdiği, eğitimini aldığı tiyatroya ve Türk tiyatrosunun kurucusuna vefa borcunu, on yılı aşkın bir süre üzerinde çalıştığı bu kapsamlı araştırmayla ödüyor.

1900lerin başında İstanbul kahvehanelerinde meddahlar, hayalbazlar; derme çatma sahnelerde ateş yutanlar, curcunabazlar, zorbazlar vardı. Direklerarasında Madam Eftelya, Şamran Hanım, komik-i şehir Naşit sahne alıyor, Mınakyanın tiyatrosu dolup dolup boşalıyordu. İstanbulun bir kazan gibi kaynadığı, büyük değişimlere, altüst oluşlara hazırlandığı yıllardı.

Çocukluğundan itibaren kendini tiyatronun büyülü dünyasında bulan Muhsin Ertuğrul, bu sanatın toplum için kurtarıcı olduğuna inandı. Ömrü boyunca türlü önyargılarla savaşan Muhsin Ertuğrul, ilk Hamleti sahnelemekle, tiyatro okulları kurmakla, Türk tiyatrosunu dramaturgi kavramıyla tanıştırmakla kalmadı, Müslüman kadınların perdede, sahnede görünmesine de önayak oldu. Tiyatroyu Anadolunun en ücra köşelerine taşıyan bir sanat militanıydı o. Biz de Hıfzı Veldet Velidedeoğlunun, Muhsin Ertuğrulun ardından söylediklerine katılıyoruz: Geleneklerden sıyrılıp onu yatırarak değil, ayakları üzerine dikerek toprağa vermek gerekirdi.