Mine Gökçe Kırıkkanat Gülün Öteki Adı E-kitap Pdf indir

tarafından
130
Mine Gökçe Kırıkkanat Gülün Öteki Adı E-kitap Pdf indir

Mine Gökçe Kırıkkanat Gülün Öteki Adı E-kitap Pdf indir-Mine Gökçe Kırıkkanat Gülün Öteki Adı E-kitap Pdf-Mine Gökçe Kırıkkanat Gülün Öteki Adı E-kitap-Mine Gökçe Kırıkkanat Gülün Öteki Adı

Onuncu yüzyıldan başlayarak on dördüncü yüzyıla dek Güney Fransa’nın Oksitanya bölgesinde etkili olmuş Kathar doktrini ile 1417’de asılarak öldürülen Şeyh Bedreddin mezhebi arasında akrabalık aramak, ilk bakışta düşsel gelebilir.

Oysa Şeyh Bedreddin yandaşlarının örgütlendikleri Aydın Beyliği, Kathar doktrininin aynı bölgede baş verdiği Alaşehir (Philadelphia) odağının yansıma alanı içindedir. Şeyh Bedreddin öğretisi, Kathar öğretisinden izdüşümler taşır.

Mine Gökçe Kırıkkanat - Gülün Öteki Adı

İki yüzyıl arayla kesişen ve binlerce kilometreye yayılan bir “aynı ” alanda her iki inancın sahipleri, “yarin yanağından gayrı her yerde, hep beraber, her şeyi paylaşmak” için yola çıkmışlar ve aynı insanlık ülküsüne aynı bedeli ödemişlerdir:
Hayatlarını.

Mine G.Kırıkkanat’ın sosyolojik tarih araştırması Gülün Öteki Adı, 1989’dan beri Osmanlı döneminde Anadolu dinleri ve özellikle Alevilik tarihi üzerine yazılan pek çok bilimsel kitaba referans olmuş ve dünyada üniversiter düzeyinde kabul gören bir başyapıttır.