Lisa M. Stasse – Sürgün E-kitap Pdf indir Oku

tarafından
101
Lisa M. Stasse – Sürgün E-kitap Pdf indir Oku

Kitap Adı: Sürgün
Yazar: Lisa M. Stasse
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Orjinal Ad: The Forsaken
Seri: The Forsaken Series 1
Tür: Genç-Yetişkin, Distopya ve Bilim Kurgu
Sayfa Sayısı: 384
Orjinal Dil: İngilizce
Çeviren: Gülce Arman Bayrakçı

lisa-m-stasse-surgun

Konusu

Issız bir adaya düşmekten çok daha kötü kaderler vardır…
Dünya senden vazgeçtiğinde kime dönüşürsün?

Birleşik Kuzey İttifakı’nın uysal vatandaşlarından genç Alenna çocukken ailesinin tutuklanmasına tanık olduktan sonra toplumla uyumlu yaşayıp göze çarpmamayı öğrenmiştir. Ancak on altı yaşına girdiğinde ülkedeki tüm yaşıtlarına uygulanan ve potansiyel suçluları belirleyen testte başarısız olur. Bu testi geçemeyenlerin kaderi bellidir: Çark adındaki adaya sürülmek.

Adaya gönderilen sürgünlerin tahminî yaşam süresi iki yıldır ve Alenna burada zor koşullarla, alan sahiplenmek için kopan iç savaşlar ve gökyüzünde belirip çocukları kaçıran makinelerle mücadele etmek zorunda kalır. Sonunda, yakışıklı ve karizmatik savaşçı Liam ve diğer yeni arkadaşlarıyla adadan kurtulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Hayatta kalmak imkânsız gibi görünse de Alenna ne olursa olsun başarmakta kararlıdır…

“Stasse distopya ve bilim kurguyu harmanlayarak gençlerin ellerinden bırakamayacağı, macera dolu bir dünya yaratmış.”
-Voya-
(Tanıtım Bülteninden)

Özeti:
Alenna Shawcross on yaşında iken BKİ (Birleşik Kuzey İttifakı) polisleri annesini ve babasını vatana ihanet yüzünden tutuklayarak götürür. 16 yaşına kadar BKİ tarafından yetimhanede büyür.

Alenna 16 yaşına bastığından HKPT’ye girmek için sırasını bekler, sırası gelince odaya girer. Endişelenmez çünkü bütün dersleri iyidir ve hiç kötü bir şey yapmamış hatta düşünmemiştir bile. İğne yapıldıktan sonra uykuya dalar. Uyandığında etrafında ağaçlar olduğunu fark eder. Ormana gönderilmiştir. Yanında kendisi gibi adaya gönderilmiş David Aberley vardır. Bir yanlışlık olduğunu düşünür ve kameraya derdini anlatır. O sırada Yandaşlar ikisini bulur ve aralarına katmaya çalışırlar. Tam yakalanacakken Galya gelir. David, Alenna için kendini yandaşlara feda ederken Alenna Galya ile Mavi bölgeye kaçar. Mavi bölgedekiler adadan kaçış yolunun Gri bölgede olduğunu düşünmektedir. Çünkü o bölgeden uçakların kalktığını görmüşlerdir. Bir ekip oluşturup Gri bölgeye gitmeye karar verirler. Alenna da özel bazı nedenlerden aralarına katılır. Gri bölge yolculuğunda başlarına bir çok olay meydana gelir. Alenna babasının anlattığı Sisifos efsanesinden güç alarak yoluna azimle devam etmeye çalışır.

*Kısa Bilgi:
Kanada, Meksika ve Birleşik Devletler birleşip karmaşık bir ulus haline gelerek Birleşik Kuzey İttifakı adıyla yeni bir devlet kurmuştur. Bu birleşime karşı çıkan vatandaşlar saldırılar düzenleyerek toplumun düzenini bozmaya başlamıştır. General Ronald Harka bu isyana son vermiş ve Başbakan olmuştur. Harka, düzeni bozanları HKPT (Hükumet Kişilik Profil Testi) adı verilen testle tespit edip Hapishane Adası Alfa adındaki adaya göndermiştir. HKPT; kişinin suç faaliyetlerine olan eğilimini yıllar öncesinden öngören bir testtir. Test damar yoluyla vücuda gönderilir, beyin taranır ve kişinin suç faaliyetine eğilimi varsa “Başıboş Ruhlar” olarak tanınır ve adaya gönderilir.
Adada yaş sınırı 18 olarak bilinmektedir. Adada kameralar mevcuttur ama ada sakinleri tarafından çoğu parçalanmıştır.
Ada sakinleri adaya Çark der. Pasta dilimlerini andırdığı ve altı bölgeden oluştuğu için. Turuncu, mor, kırmızı ve sarı bölgeler Keşiş ve yandaşlarına ait. Yandaşlar psikopat vahşilerdir ve körü körüne Keşiş’e taparlar. Mavi bölgeyle savaş halindedir. Mavi bölge halkı sakin bir yaşam sürmek ve adadan kurtulmak isteyenlerin bölgesidir. Gri bölge geçişi yasak bölgedir. Gri bölgeye geçmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca adada Arayıcı Makineler denilen bir çok kolu olan uçan robotlar mevcuttur. Bu makineler adadaki çocukları topluyor ve götürüyordur.

Yorum:
Şuana kadar okuduğum distopya, bilim kurgu türleri arasında en iyi kurguya sahip kitaptı. Kitabı elimden bırakamadım. Hiç sıkılmadan film izler gibi bir akışla soluksuz okudum. Mükemmel bir kitaptı. Beğenmediğim bir noktası dahi yoktu. Yazarın ilk kitabıymış. Yeni bir seri çıkarırsa diye takipte kalacağım. Serinin devamını heyecanla bekliyorum. Pegasus Yayınları’ndan çıkan Sürgün’ün kapak tasarımını da ayrıca çok beğendim.
Kısaca muhteşem bir kitap. Okumadan geçmeyin derim.