Hoş Sadâ İskender Pala

tarafından
291
Hoş Sadâ İskender Pala

Hoş Sadâ İskender Pala, Hoş Sadâ İskender Pala kitap konusu, Hoş Sadâ, Hoş Sadâ İskender Pala oku, Hoş Sadâ kitap özeti, Hoş Sadâ kitap konusu

Elinizdeki kitapçık Divan şiirinin has bahçesinden ıtırlar taşır ve tamamen kendi seçtiğim güzellikleri içerir. Bu kitapçıkta yer alan beyit veya mısraların çoğu keskin zekâların geniş kültürle yoğurdukları hikmetleri söyler ve adeta büyük tecrübelerin, geleneğe ait tavırların, toplumsal değer yargılarının bir resm-i geçidi gibidir.

Şair, “Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal / Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş” diyor. Buradaki “sadâ”yı hayal ve deha, hikmet ve tecrübe, estetik ve kelam olarak anladığımızda, elinizdeki kitabın içinde çok güzel sadâlar bulacağınıza sizi temin edebiliriz.

Öyle sadâlar ki, hakikati şiir kalıbında ancak böyle anlatabilir, insanların zihnine yüzyıllarca yaşayacak bir fikri estetik zarafetle ancak bu türde yerleştirebilirsiniz.

Divan şiirini sevdiren adam İskender Pala’nın beş yüz yıllık söz harmanını savurarak seçtiği tane beyitler ve dizelerden oluşan bu kitaptaki her ifade, -eğer zevkine ererseniz- gündelik hayatta cümlelerinizi süsleyerek anlatımınızı renklendirip sözünüzün etkisini arttıracak; ezberleyeceğiniz her “hoş sadâ” da sizin sadânıza ayrı bir hoşluk katacaktır.

Hos_Sadâ-Iskender_Pala

Aşk ve Hikmete Dair…
Yazar: İskender Pala
Yayın Evi: Kapı Yayınları
Türü: Edebiyat, Roman
Basım: Ekim 2013
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786055107178