Claire Hoy-Victor Ostrovsky Hile Yolu Kitap Özeti

tarafından
527
Claire Hoy-Victor Ostrovsky Hile Yolu Kitap Özeti

Bu kitapta özetle, Victor Ostrovsky isimli bir Mossad ajanının, Mossad’ın bilinmeyen bir çok yönünü gözler önüne serdiği anıları yer almaktadır. Kanadalı gazeteci yazar Claire Hoy tarafından kaleme alınan kitap, Victor Ostrovsky’nin Mossad tarafından bir çok tehdide, engellemelere ve bir takım iftiralara maruz kalmasına rağmen 1990 yılında yayımlanmış ve ilk etapta 23 dile çevrilmiştir.

Kitabın giriş bölümünde Sfenks Harekatı isimli bir operasyondan bahsedilmektedir. Operasyon Mossad’ın eylemleri esnasında izledği yol, prensipleri ve düşünce yapısı bakımından okuyucuya çok çarpıcı fikirler vermektedir. 1973 yılında Irak, Fransa ile bir nükleer araştırma merkezi kurmak için sözleşme imzalamıştır. Aslında Irak’ın amacı nükleer bomba imali gerçekleştirecek bir tesis kurmak olduğundan, İsrail bu fabrikayı imha etmek için bir operasyon başlatır. İstihbarat çalışmaları için, İsrail’in Fransa büyükelçisinden daha güçlü durumda olan Mossad’ın Paris İstasyon Şefi’ne görev verilir. Operasyona bir isimden yola çıkılarak başlanır. Nükleer fabrikada çalışan Iraklı bilimadamını, evine dinleme cihazı yerleştirerek izlemek suretiyle hayatı incelenir ve zayıf noktaları öğrenilir. Buna göre Iraklıyı devşirmek için bir senaryo hazırlanır. Bir Mossad katsası (birim subayı, ajan) tarafından irtibat kurulur ve kadın ve para ile bu irtibat güvenilir bir dostluğa dönüştürülür. Böylece istenilen bilgilerin elde edilmesi sağlanır. Bu operasyonlar sırasında Fransa’da yaşayan ve sayanim adı verilen çeşitli mesleklerdeki İsrail asıllı Fransız vatandaşlarından yararlanılır. Bunun yanında projenin önemli adamlarından Mısırlı nükleer fizikçi bir profesör ile de, proje ile ilgili bir takım bilgileri öğrenmek için Irak’lı bilimadamı vasıtası ile irtibatta bulunurlar. Fakat başarılı olamazlar. Öldürmeye karar verirler. Çünkü yazarın deyimiyle “Proje tamamlandığında bu adamın elleri İsrailli çocukların kanına bulanacaktı. Şu halde beklemek niye?” Profesör Paris’e sık sık yaptığı gezilerin birinde, kaldığı otelde gece uyurken boğazı kesilerek öldürülür. Mossad, dünyadaki bütün önemli otellerin oda anahtarlarının yedeğine sahiptir. Bundan sonra İsrail uçakları, elde ettiği bilgiler doğrultusunda Irak’ta kurulma aşamasında olan fabrikayı vururlar. Operasyon tam bir başarıyla sonuçlanmıştır.

İkinci bölümde yazar hayat hikayesini ve örgüte katılışını anlatıyor. Kanada asıllı olan ve tam bir siyonist olarak yetiştirildiğini ifade eden yazar, donanmada yüzbaşı olarak görev yaparken Mossad tarafından görüşmeye çağrılır. Bir dizi psikolojik ve fiziki muayeneden geçirilir. 10 kişi ile beraber bir otele yerleştirilir. Her birinin sahte isimleri ve yaşam öyküleri vardır. Kimliklerini gizli tutmak zorundadırlar. Birbirlerinin gerçek yüzlerini ortaya çıkarabilmek için toplantılar yaparlar. Bunun yanısıra, herhangi bir evin balkonunda yanında ev sahibi ve elinde bir su bardağı tutacak şekilde çıkabilmek, bir otelin gizli tutulan konuk listesinden herhangi bir sırasındaki ismi öğrenebilmek gibi görevleri başarmak zorundadırlar. Bunun yanısıra, bir binayı gece vakti gözetleme görevini yürütürken polisler tarafından alıkonulup dövülmesine rağmen kimliklerini gizli tutabilmek gibi insanı zor duruma düşürecek görevler de vardır. Polislere Mossad için çalıştığını söyleyen o anda testleri başaramamış sayılır. Bir kimseyi izlerken adayların gösterdiği tepkileri, bir başkası ile arkadaşlık kurabilme yetenekleri gözlendikten sonra adayların testlerde başarılı olup olmadıkları anlaşılır. Bu testlerin sonucunda bazen adayların hiç birisi başarılı olamaz. Testleri geçen adaylar bir süre sonra toplam 3 yıl kadar sürecek olan eğitimlerine başlarlar. İlk eğitimleri Tel-Aviv yakınlarındaki bir tepede bulunan Akademide başlar. Mossad İsrail’in resmi bir kuruluşu değildir. Ama herkes onun varlığını kabul eder. Mossad çalışanları kendilerinin Milli Savunma Bakanlığında çalıştığını söyler.

Okulda üç ayda bir yalan makinesi testine girmek zorundadırlar. Derslerde habersiz gösterilere maruz kalabilirler. Bir kapının aniden tekme ile açılıp içerinin silahla taranması ve öğretmenin öldürülmesi gibi. Kurslar dört ana konuya bölünmüştür. Mesaj iletimi ve rapor hazırlama (NAKA), güvenlik istihbarat faaliyetleri (APAM), genel askerlik bilgileri ve gizlenme. Gizlenmede en önemli şey kendi kimliğini gizlemek, başkasının kimliğine bürünebilmektir. Dolayısıyla çok iyi yalan söyleyebilme ve oyun oynama yeteneğine sahip olmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, çok kısa zamanda çok fazla bilgi vermemektir. Pratik derslerde bir şarabı tanımak, dünyanın belli başlı restoranlarındaki menüleri bilmek gibi birçok şeyi öğrenirler. Çünkü operasyonlarda katsalar sık sık varlıklı işadamı kimliğine bürünürler.

APAM’da öğrendikleri şeylerden biri gruplar halinde, ardından da bireysel takiptir. Öğrenciler her APAM dersi sonunda rapor hazırlarlar ve ertesi gün ne gördüklerini, izlenip izlenmediklerini rapor ederler. En önemli şeylerden biri de izlenmediğinin farkına varabilmektir.

Mossad aslında sanıldığı gibi çok sayıda katsası (birim subayı, ajan) olan bir kurum değildir. Mossad’ın dünyada her an görev yapan 30-35 kadar katsası vardır. Bu durum, dünyanın dört bir yanına dağılmış Yahudi asıllı insanların potansiyelinden kaynaklanmaktadır. Mossad uzakdoğuda dahi faaliyet gösterir ve burada ancak bir katsa sorumludur. Faaliyetlerini ticari bir şirket ile gizlerler. Hatta bu şirket ile iyi para da kazanırlar. Srilanka’da yaptıkları gibi hem hükümete hem de hükümet karşıtı gruba silah satarlar ve silahlı eğitim verirler.

Mossad Karargahında gördükleri ve yepyeni bir ufuk açan eğitim ise PAHA (düşmanca sabotaj faaliyetleri) dir. Mossad’ın kullandığı özel bilgisayar sistemine, bütün faaliyetler, izledikleri veya irtibat kurdukları toplam 1,5 milyon kadar insan hakkındaki bilgiler buraya girilmiştir. Dev ekrandan kimlerin o an nerede olduğu, belli bir kişinin son birkaç gündür nerelerde bulunduğu ya da bir örgütün önemli adamlarının nerede oldukları takip edilebilir. Öğrenciler ayrıca silahlı eğitim de alırlar. Mossad’ın elinde bir çok ülkeye ait bulunmuş, kaybolmuş ya da sahte pasaportlar, kimlik kartları da bulunmaktadır. Bir çok ülkenin pasaport kağıtlarını imal eden bir fabrika, geniş bir mühür ve imza kolleksiyonu mevcuttur. Ayrıca bu fabrikada Ürdün dinarı imal edilmiş ve bu ülkenin içinden çıkılmaz bir enflasyon sorununa uğramasına neden olunmuştur. Her pasaportla birlikte katsalara o pasaportla ilgili bir öykü de verilir. Böylece kimliklerini iyice ezberleyerek göreve başlarlar. Mossad hedef ülkelerde istasyon bulundurmaz.

Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler artık katsa adayı olmuşlardır ve birkaç kursu daha tamamladıktan sonra katsa olacaklardır. Bu kursların en önemlisi de devşirme yöntemlerinin öğretildiği istihbarat subaylığı kursudur. Bu kurslar sırasında gerçek istihbarat faaliyetlerinde bulunurlar. Yazar bir görevi yerine getirirken Panama’nın onursal elçisi olan ve gerçekte Mossad’ın Panama üzerinde yaptığı faaliyetlerinde kullandığı bir İsrailli ile temas kurar. Fakat bu faaliyeti elçinin pek hoşuna gitmez ve Mossad içinde yakın ilişkileri bulunan üst düzey bir yöneticiye durumu iletir. Bu olay yazarın Mossad içinde sevilmemesinin bir başlangıcı olmuştur.

İstihbarat Subaylığı Kursu sırasında Mossad’ın işlediği bir takım cinayetleri öğrenmesi, Mossad’da çalışan bayan ve erkekler arasındaki ilişkilere şahit olması ve Mossad’ın uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi bir takım yasadışı işleri yapması yazarın Mossada karşı olan düşüncelerinde değişmelere sebep olmuştur. Kendisine ters gelen bir görev hakkında üstüne soru sormasıyla başlayan tartışma da okların iyice kendisine çevrilmesine neden olmuştur.

Nihayet kursları tamamlayıp katsa olarak çıktıklarında bir görev verilir kendisine. Bu görev sırasında Panama’ya bir uçak ile paketler gönderilmektedir. Yazar bunun uyuşturucu olduğunu anlar ve bunu üst makamlara bilgisayar aracılığıyla şikayet eder. Bu şikayeti diğer yöneticiler de görebildiğinden şikayeti birçok kişi tarafından da öğrenilir. Bu olay bardağı taşıran son damla olmuştur.

Yeni bir görev verilir. Buna göre bir toplantıya katılacak olan bir grup FKÖ üst düzey yöneticisinin uçağa bindiklerini haber etmesi istenir. Fakat yazar tesadüf eseri Filistinlilerin aslında uçağa binmeyeceklerini, bir şaşırtmaca ile karşı karşıya kaldıklarını öğrenir. Durumu merkeze bildirmek ister ama kimse onunla konuşmaz. Sonunda durumu anlatabilir ama kendisine görevi yapması söylenir. O da görevi yerine getirir. Uçak havalanır ve İsrail savaş uçakları tarafından inmeye zorlanır. Kamuoyuna uçakta Filistinli teröristlerin olduğu söylenir ama tabi bulunamaz. Bu durum İsrail’i uluslararası kamuoyunda zor duruma sokar. Bir sorumlu aranır ve tabi sorumlu hazırdır. Victor Ostrovsky’nin böylece çok kısa süren katsa yaşamı sona erdirilir.

Yazar kitabın bundan sonraki bölümlerinde Mossad’ın yapmış olduğu faaliyetlere değinir. Bunlar arasında Almanya’da kanlı bir eyleme imza atan Filistin kökenli Kara Eylül Örgütü ile girişilen kan davası gibi karşılıklı adam öldürmeler, yine Kara Eylül Örgütünün İsrail Başbakanına karşı yaptığı süikast girişiminin önlenmesi, Mossad’ın kendi çıkarları için diğer ülke istihbarat örgütlerini yönlendirmesi, Çakal Carlos diye anılan ünlü teröristin yakalanabilmesi için gösterdiği faaliyetler, FKÖ’nün silah almak için yaptığı girişimleri engellemesi ve o silahlarla, kaynak olarak kullanılan uyuşturucuyu kendisi pazarlayarak önemli ölçüde bir gelir etmesi sıralanabilir.

Sonuç olarak bu kitap, Mossad’ın iç yüzünü, bilinmeyen yönlerini anlatması ve Mossad hakkında çok çarpıcı bilgiler vermesi yönünden bu tür konulara ilgi gösteren kimselerin ilgisini çekecek niteliktedir. Kitabı okuyanlar, istihbarat örgütlerinin çalışma prensiplerini anlayabilecek, bu örgütlere yaklaşımını değiştirecek, böylece bir istihbarat örgütünün bir devlet için ne kadar önemli olduğunu, çok önemsiz görülen bilgilerin bile bir istihbarat örgütü için yerine göre ne kadar kıymetli olabileceğini kavrayabilecek ve ayrıca bizim istihbarat örgütümüzün diğer örgütlerle karşılaştırmasını yapabilecektir.