Che Guevara Yaşar Şahin Anıl

tarafından
209
Che Guevara Yaşar Şahin Anıl

Che Guevara Yaşar Şahin Anıl, Che Guevara Yaşar Şahin Anıl kitap özeti, Che Guevara Yaşar Şahin Anıl kitap konusu, Che Guevara, Che Guevara konusu, Che Guevara özeti, Che Guevara Yaşar Şahin Anıl oku, Che Guevara kitap konusu

Che Guevara, gençlik yaşamına Arjantinli bir maceracı olarak başladı. Önceleri amaçsız bir insandan farksızdı. Buna rağmen yine de tıp fakültesinden mezun olmayı başardı. Ne var ki, hekimlik diplomasını aldığı yıl, bu mesleği bıraktığını açıklamak gibi çelişkiler içinde kalmıştı. Çocukluğundan beri yakasını bir türlü bırakmayan “astım” illetine inat, durağan ve sıradan bir hayatı kabullenemiyordu. Onun için, hekimliğin bireysel tedavi yöntemlerine karşın, devrimciliğin tüm toplum ve insanları kapsayan kurtarıcılığını seçmekte duraksamadı.

Fidel Castro’yla karşılaşması, o döneme kadar bilmediği yeni ve son derecede anlamlı imkânlar sağlayan bir yaşam tarzıyla tanışmasına vesile olmuştu. Bu fırsat kendisini bütün benliğiyle adayabileceği ideallere erişmesini sağladı. Devrimcilikte bulduğu uygun ortamda hızla yükseldi. Küba Devlet Bankası Başkanlığı ve Sanayi Bakanlığı gibi dikkat çekici makamlara ulaştı. Dahası, sosyalist dünyanın sayılı isimlerinden biri haline geldi. Jean-Paul Sartre bile onu, “Sadece entelektüel değil, çağımızın en katıksız insanı” gibi bir övgüye layık gördü.

Che_Guevara-Yasar_sahin_Anil

Yazar: Yaşar Şahin Anıl
Yayın Evi: Panama Yayıncılık
Türü: Biyografi
Basım: Ekim 2013
Sayfa Sayısı: 496
ISBN: 9786055143541