Bracelet of Bones Kevin Crossley (English)

tarafından
198
Bracelet of Bones Kevin Crossley (English)

Bracelet of Bones (The Viking Sagas 1)

One morning Solveig wakes to find her father, Viking mercenary Halfdan, has broken his promise to her and gone to rejoin his friend, Harald Hardrada, in Constantinople, where he is leader of the Empresss guard. Deciding to follow him, Solveig sets off in a tiny boat and into an adventure along the Baltic and through the river routes of Russia to the Black Sea, encountering Swedish traders, a ghost-ship and a Russian king, and braving arrow-storms and witnessing a living sacrifice along the way. Through it all, Solveigs belief in her father is unwavering. Will she ever reach Constantinople? And will her father be there?

A glittering novel that explores friendship and betrayal, the father-daughter relationship, the clash of religions and the journey from childhood to adulthood.

Bracelet of Bones-Kevin Crossley

Çevirisi

Bir sabah Solveig babası, Viking paralı Halfdan, ona sözünü kırık ve o Empresss koruma lideri olan Konstantinopolis, onun arkadaşı, Harald Hardrada, yeniden katılmak için gitti bulmak için uyanır. Onu takip karar vermek, Solveig İsveç tüccarlar, bir hayalet-gemi ve bir Rus kral karşılaşmak, ve ok-fırtına braving ve Karadeniz için küçük bir tekne ve Baltık boyunca bir macera içine ve Rusya’nın nehir yolları ile yola çıkıyor yol boyunca yaşayan bir kurban tanık. Tüm sayesinde, babası olarak Solveigs inancı sarsılmaz olduğunu. O kadar Konstantinopolis ulaşacak? Ve babası olacak?

Dostluk ve ihanet araştırıyor bir ışıltılı roman, baba-kız ilişkisi, din ve çocukluktan yetişkinliğe yolculuk çatışması.

Sayfa Sayısı: 272
Baskı Yılı: 2013
Dili: İngilizce
Yayınevi: Quercus