Boyun Eğmeyenler Özen Aşut

tarafından
220
Boyun Eğmeyenler Özen Aşut

Boyun Eğmeyenler Özen Aşut, Boyun Eğmeyenler Özen Aşut kitap konusu, Boyun Eğmeyenler, Boyun Eğmeyenler özeti, Boyun Eğmeyenler Özen Aşut oku, kitap oku
Özen Aşut’un Boyun Eğmeyenler adlı romanı, 12 Eylül öncesini ve sonrasını konu alıyor. Romanın önemli bir bölümünde, Mamak Askeri Cezaevi’nin Kadınlar Koğuşu’nda yaşanan olaylar anlatılıyor. Romanda geçen kişilerin kimileri gerçek adlarıyla yer almaktadır. Ancak, önde gelen kahramanların kurgusal özellikleri ağır basmaktadır. Özellikle dönemin insanlık dışı uygulamalarının baş sorumlusu olan askeri personelin kimlikleri, tarihsel tanıklığın gerçekliğini yansıtmak amacıyla açık yazılmıştır.

Ülkemiz tarihinin en karanlık dönemlerinden birini oluşturan 12 Eylül darbesinin tüm yönleriyle irdelenmesi önemli ve gereklidir. Bu konuda çeşitli kitaplar yayımlanmış olmakla birlikte, dönemin doğrudan tanığı ve öznesi olanların “içeriden” yazdıkları oldukça sınırlıdır. Bu tanıklıklar, aradan 30 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra yeni yeni gün ışığına çıkmaya başlamıştır. Özen Aşut’un “belgesel roman” türündeki Boyun Eğmeyenler kitabı, özgün bir deneme olarak, yazınsal dili ve kurgusuyla da anılan çalışmalar içinde ayrı bir yerde duruyor.

Boyun_Egmeyenler-ozen_Asut

Yazar: Özen Aşut
Yayın Evi: Yazılama Yayınevi
Türü: Edebiyat, Roman
Basım: Ekim 2013
Sayfa Sayısı: 320
ISBN: 9786055892845