Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam Ali Güler

tarafından
205
Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam Ali Güler

Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam Ali Güler, Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam Ali Güler oku, Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam, Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam kitap konusu, Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam özeti

İçinde bulunduğumuz 2013 yılı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 75., on beş sene Etnoğrafya Müzesi’ndeki geçici kabrinde bekletilen naşının Anıtkabir’e bir devlet töreniyle nakledilmesi ve defnedilmesinin de 60. yıldönümüdür.

Aradan bunca yıl geçmesine rağmen hala onun hastalığı, ölümü, cenaze namazı, cenaze töreni, defin işlemleri ve Anıtkabir’in inşa süreci ile ilgili olarak bir takım eksik noktalar ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Atatürk’ün menkul ve gayrimenkul birikimi, vasiyeti ve terekesi ile ilgi de çoğu belgeye dayanmayan tartışmalar yapılmaktadır.

Ataturkun-Son-Sozu-Aleykumesselam_ Ali Güler

Adını Atatürk’ün vefatından önceki son sözü olan “Aleykümesselam”dan alan bu eser, Atatürk’ün Dolmabahçe’den Anıtkabir’e kadar olan son yolculuğunu Milli Savunma Bakanlığı Arşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi ve Anıtkabir Belgeliği gibi üç önemli arşivde bulunan çok sayıda yeni belgeye ve ilk defa burada kullanılan bazı tanıkların anılarına dayanarak anlatmaktadır.