Açık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartışmaları Sefa Kaplan Taha Akyol

tarafından
279
Açık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartışmaları Sefa Kaplan Taha Akyol

Açık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartışmaları Sefa Kaplan Taha Akyol, Açık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartışmaları, Açık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartışmaları oku, Açık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartışmaları tanıtımı
Lozan müzakerelerinin tutanakları

Elinizdeki kitap, Kasım 1922’den Ağustos 1923’e kadar Lozan müzakereleri ve antlaşması üzerine TBMM’de yapılan açık ve gizli görüşmelerin, yapılan oylamaların ve çıkarılan kanunların tam metnini içeriyor.

TBMM’nin özellikle gizli oturumlarında muhalefetin Lozan’a yönelttiği eleştirileri, İsmet Paşa’nın, Bakanlar Kurulu Başkanı Rauf Bey’in ve Meclis Başkanı Mustafa Kemal Paşa’nın cevaplarını, yapılan oylamaları, kabul ve red oyu verenlerin listesini bu kitapta okuyacaksınız.

Tutanaklarda görülecektir ki, sadece Misak-ı Milli sınırları ve kapitülasyonlar değil, Musul ve Kürt meseleleri ile laiklik konusu da Lozan sürecinde Meclis’te çok tartışılmıştır.

Taha Akyol, kitaba yazdığı önsözde “Zafer mi hezimet mi?” tartışmalarını ele aldı, ulus-devlet ve laiklik kavramlarıyla Lozan’ın ilişkisini analiz etti. Sefa Kaplan tutanakların dilini sadeleştirerek yayına hazırladı.

Lozan Antlaşması’nın 90. yıldönümünde, Meclis tutanaklarını okumak bugünkü birçok siyasi tartışmayı anlamlandırmak açısından da okurlara değerli bir kaynak teşkil edecektir.

Acik_ve_Gizli_Oturumlarda_Lozan_Tartismalari-Sefa_Kaplan_Taha_Akyol

Yazar: Sefa Kaplan, Taha Akyol
Yayın Evi: Doğan Kitap
Türü: Araştırma-İnceleme, Tarih
Basım: Ekim 2013
Sayfa Sayısı: 856
ISBN: 9786050917253